Αρχική » Νέα ήττα για την Εθνική μπάσκετ Κορασίδων

Νέα ήττα για την Εθνική μπάσκετ Κορασίδων

Νέα ήττα για την Εθνική μπάσκετ Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 της Ουγγαρίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 59-60 από την «οικοδέσποινα» για την τρίτη αγωνιστική του ομίλου του κι έφτασε το «0/3» στη φετινή διοργάνωση.

Συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση, η Εθνική σταδιακά επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με +8 με την Υφαντοπούλου στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ουγγαρία σημείωσε στη δεύτερη περίοδο δύο τρίποντα και με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε 27-24 (13΄19΄΄). Το τρίποντο της Φουστέρη βοήθησε στη μείωση σε 38-34 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι κακές επιθετικές επιλογές στην τρίτη περίοδο έφεραν το +10 για τις Μαγυάρες και τα τρίποντα των Μπίτζο και Κέσμαρικ το +13 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα σερί 6-0 στην τέταρτη περίοδο έφερε το +18 για την «οικοδέσποινα». Το τρίποντο της Βίγκα μείωσε στο -15, αλλά ως εκεί για την Ελλάδα.

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-34, 55-41, 69-50

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 12(1), Μήτραλη, Φουστέρη 4(1), Χλιαουτάκη 2, Βίγκα 8(2), Ζορμπαλά 1, Υφαντοπούλου 4, Τσιανάκα 15(1), Τουμπανιάρη 4, Καμπακά

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.