Αρχική » Καυτή Σπόρτινγκ, έλιωσε τη Λιλ και ξεκίνησε ιδανικά στα αστέρια!

Καυτή Σπόρτινγκ, έλιωσε τη Λιλ και ξεκίνησε ιδανικά στα αστέρια!

Σπόρτινγκ Λισαβόνας για… φίλημα! Η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ ήταν χάρμα ιδέσθαι και ξεκίνησε ιδανικά στη League Phase του Europa League, επικρατώντας 2-0 της Λιλ.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τα «λιοντάρια», κυριάρχησαν σε όλο το 90λεπτο και πρόσφεραν μια παράσταση υψηλού επιπέδου στο κοινό του κατάμεστου «Ζοσέ Αλβαλάδε», περιορίζοντας τους Γάλλους, που έπαιζαν για 50+ λεπτά με παίκτη λιγότερο, σε τρεις τελικές (από το 75′) σε όλο το παιχνίδι!

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν λιγότερα ρίσκα, με τη Σπόρτινγκ να έχει τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να βρει κλασικές ευκαιρίες. Μάλιστα, ο Αμορίμ αναγκάστηκε στο 13’ να κάνει την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή, με τον Ρέις να παίρνει τη θέση του Ινάσιο.

Η Σπόρτινγκ προειδοποίησε με τον Γκονσάλβες στο 28’ και δέκα λεπτά αργότερα ο… serial killer Γκιόκερες βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του στο Champions League με σεντερφορίσιο τελείωμα για το 1-0, σηκώνοντας στο πόδι το «Αλβαλάδε». Και στο 40ο λεπτό, ο Ρούμσας με δεύτερη κίτρινη (μέσα σε 12 λεπτά) είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους και πίεζαν ασφυκτικά, φτιάχνοντας τη μία τελική μετά την άλλη. Το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν, παρά την υπεροχή και τελικά τα «λιοντάρια» κατάφεραν να τελειώσουν το παιχνίδι με το γκολ της βραδιάς. Στο 65ο λεπτό, λοιπόν, ο Μπραγάνσα έδωσε στον Ντεμπάστ, ο οποίος είχε τη φαεινή ιδέα να δοκιμάσει τα πόδια του από τα 30 μέτρα. Το αποτέλεσμα; Συγκλονιστικό! Η μπάλα έφυγε με αδιανόητη ταχύτητα και κατέληξε στο δεξί «Γ» του Σεβαλιέ, ο οποίος δεν πρόλαβε ούτε να την δει!

Το 2-0 ήταν γεγονός, με την Σπόρτινγκ να μην πτοείται. Συνέχιζε να ψάχνει και τρίτο γκολ, αλλά κυρίως λόγω της αστοχίας της δεν κατάφερε να το βρει και το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους Γάλλους να είναι απογοητευτικοί και να ξεκινούν με το αριστερό.