Αρχική » Πρεμιέρα στο γερμανικό πρωτάθλημα με «γκέλες» για Μπάγερν και Άλμπα!

Πρεμιέρα στο γερμανικό πρωτάθλημα με «γκέλες» για Μπάγερν και Άλμπα!

Με δύο εκπλήξεις στην πρώτη αγωνιστική ξεκίνησε το γερμανικό πρωτάθλημα μπάσκετ!

Αρχικά, η Άλμπα ηττήθηκε με σκορ 97-80 από τη Χάμπουργκ Τάουερς, δείχνοντας πολύ αρνητικό αγωνιστικό πρόσωπο με το «καλησπέρα».

Η ομάδα του Βερολίνου δεν προηγήθηκε ποτέ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως ήταν κοντά πριν διαλυθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο (27-11 επιμέρους σκορ), με τους γηπεδούχους να έχουν ως κορυφαίους τον Μπρέι Άιβι με 22 πόντους και τους Κουρ Κουέιθ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τα «άλμπατρος», τα οποία υπενθυμίζουμε ότι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Euroleague, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Γιόνας Μάτισεκ, ενώ από 11 είχαν οι Ματέο Σπανιόλο και Κριστιάν Κουμάτζι.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 48-44, 70-69, 97-80.

«Θύμα» ανάλογου απρόβλεπτου αποτελέσματος έπεσε και η Μπάγερν Μονάχου. Το σύνολο του Γκόρντον Χέρμπερτ ηττήθηκε με σκορ 78-70 από τη Λούντβιχσμπουργκ εκτός έδρας, παρόλο που έδειξε ικανό για μία φοβερή ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ εντυπωσιακά στο ματς και έφτασαν να προηγούνται από νωρίς με 22-7. Η Μπάγερν ξεκίνησε αργά και σταθερά να αντιδρά και ανέτρεψε την κατάσταση, καθώς λίγο μετά τα μισά του τετάρτου δεκαλέπτου έφτασε να προηγείται με σκορ 68-69.

Παρόλα αυτά, ακολούθησε ένα απίθανο black out για τους Βαυαρούς, οι οποίοι για περίπου 3:30 λεπτά σκόραραν μόλις 1 βολή και έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα 10-1 το οποίο τους οδήγησε στη νίκη.

Kορυφαίος των νικητών με 15 πόντους ήταν ο Μανζόν, ενώ 14 πόντους είχε ο Μαλντονάντο και 13 ο Πάτρικ. Από την Μπάγερν, πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ήταν ο Γκιφάι, ενώ 12 είχε ο Όσκαρ Ντα Σίλβα και 10 ο Νέιπιερ στο επίσημο ντεμπούτο του.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-35, 49-54, 78-70

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.