Αρχική » Πρεμιέρα με το δεξί για τη Φενέρμπαχτσε, 2-1 τη Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

Πρεμιέρα με το δεξί για τη Φενέρμπαχτσε, 2-1 τη Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

Πρεμιέρα με το δεξί για τη Φενέρμπαχτσε στο Europa League, η οποία επικράτησε 2-1 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ στο «Σουκρού Σαράτσογλου». Μια αναμέτρηση που τα είχε όλα. Γκολ, αποβολές, χαμένα πέναλτι και στο τέλος νικητή τον Μουρίνιο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Σογιοντσού. Ένα γκολ το οποίο ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς μέχρι τότε οι Βέλγοι ήταν αρκετά ανώτεροι και είχαν φτάσει με αξιώσεις μπροστά από τα καρέ του Λιβάκοβιτς.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και οι φάσεις γίνονταν με το… σταγονόμετρο. Μέχρι να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Στο 73’ η Ουνιόν έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μακάλιστερ, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Φενέρ 9 λεπτά αργότερα, όταν πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων εξαιτίας του αυτογκόλ του Μπέρτζες. Στο 90’ ήταν η σειρά της τουρκικής ομάδας να χάσει παίκτη, καθώς αποβλήθηκε ο Οσαγί-Σαμουέλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας παράλληλα και πέναλτι. Μάλιστα, ο δεξιός μπακ της Φενέρ είχε δεχτεί την πρώτη του κίτρινη κάρτα στο 87’ για καθυστέρηση.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιβάνοβιτς, αλλά ο γίγαντας Λιβάκοβιτς απέκρουσε. Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Ιβάνοβιτς, κατόρθωσε να πετύχει ο Σάικς, ο οποίος στο 90’+3’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.