Αρχική » ΠΑΣ με το… δεξί στη νέα εποχή – «Χαλάστρα» για τη Νίκη Βόλου

ΠΑΣ με το… δεξί στη νέα εποχή – «Χαλάστρα» για τη Νίκη Βόλου

Η προσπάθεια επιστροφής του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη κατηγορία ξεκίνησε με το δεξί. Οι Ηπειρώτες ζορίστηκαν στην έδρα του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου, αλλά πέρασαν διά πυρός και σιδήρου (0-1) στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στην Super League 2.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε από την άσπρη βούλα για τον ΠΑΣ, ο οποίος ήταν ανώτερος στα σημεία. Ήταν το 65ο λεπτό όταν ο Τζίνο ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο ίδιος ποδοσφαιριστής που ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Kαραγκιόζη για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του Πομς.

Την ίδια ώρα, ο Καμπανιακός επικράτησε 2-0 της Νίκης Βόλου, ξεκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα.

Ο Πέττας στο 48’ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να περιορίσουν δημιουργικά τους φιλοξενούμενους. Στο 79ο λεπτό δε, ο Φροσύνης με σουτ έγραψε το 2-0, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.