Αρχική » Ξεπέρασε τη Λιθουανία και έφυγε για τα ημιτελικά η Ελλάδα!

Ξεπέρασε τη Λιθουανία και έφυγε για τα ημιτελικά η Ελλάδα!

by admin

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης η Ελλάδα!

Μία ανώτερη Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Λιθουανία, την οποία νίκησε 87-82 και έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U20, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία (20/7).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καρακώστας με 20 πόντους, ενώ άλλους 17π. πρόσθεσε ο Πλώτας. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Ζούγρη με 16π. και 9 ριμπάουντ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, αλλά τους Λιθουανούς να διαμορφώνουν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το 37-39.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Ελλάδα να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα αρχικά για το +4 (55-51), ενώ διατηρώντας τον έλεγχο έφτασε στο +6 (64-58), με τη Λιθουανία να κάνει το 64-60, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Εθνική είχε τα ηνία και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας αρχικά στο +10 (75-65) και στη συνέχεια ακόμη και στο +14 (83-69), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι Λιθουανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους, αλλά η Ελλάδα άντεξε και πήρε τη νίκη με το τελικό 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-39, 64-60, 87-82