Αρχική » Νίκη για την Εθνική βόλεϊ ανδρών κόντρα στην Ελβετία

Νίκη για την Εθνική βόλεϊ ανδρών κόντρα στην Ελβετία

by admin

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις της φιλικά με την Ελβετία η Εθνική βόλεϊ ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 3-1 σετ την αντίπαλό της στη Λάρισα κι έδειξε τα πρώτα της δείγματα μετά από έναν μήνα προπονήσεων με τον Κώστα Χριστοφιδέλη στον πάγκο.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός κράτησε την ίδια εξάδα σε όλο τον αγώνα, χρησιμοποιώντας μόνο τον Σπύρο Χανδρινό στο πρώτο και στο τέταρτο σετ ως αλλαγή για το σερβίς. Στον αγώνα αγωνίστηκαν στα άκρα ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με τον Αλέξανδρο Ράπτη, διαγώνιος ο Δημήτρης Μούχλιας, κεντρικοί ο Θοδωρής Βουλκίδης με τον Δημοσθένη Λινάρδο, πασαδόρος ο Μάρκος Γαλιώτος και λίμπερο ο Άρης Χανδρινός.

Ο Μούχλιας με 20 πόντους κι ο Πρωτοψάλτης με 19 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Εθνική, με τον Ράπτη να προσθέτει 14. Κοντά τους κι ο Βουλκίδης με 9 πόντους.

Ο αγώνας θα μπορούσε να είχε λήξει και με 3-0 σετ υπέρ της Ελλάδας, καθώς το τρίτο σετ κρίθηκε στο φινάλε. Μετά το 22-22, οι Ελβετοί προηγήθηκαν 24-22, ο Πρωτοψάλτης μείωσε σε 23-24, αλλά μετά πήραν οι φιλοξενούμενοι το side out και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, η Εθνική προηγήθηκε 8-4, 16-12 κι ο Ράπτης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 25-18.