Αρχική » Κάναν και Πίτερς έκαναν το πρώτο… βήμα για τον Ολυμπιακό κόντρα στο Περιστέρι bwin

Για ένα ημίχρονο άντεξε το Περιστέρι bwin στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει… ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και να νικά 83-72, στον πρώτο ημιτελικό της Stoiximan Basket League.

Σε εξαιρετική ημέρα στα σουτ έξω από τα 6,75μ. οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας 16/31 τρίποντα, αλλά μοναδικό «αγκάθι» τα 21 λάθη.

Κορυφαίοι οι Αϊζάια Κάναν και Άλεκ Πίτερς με 22 πόντους ο καθένας, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πλησίασε το νταμπλ-νταμπλ με 14π. και 9 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ξεχώρισε ο Τζο Ράγκλαντ με 23 πόντους, ωστόσο το «μελανό σημείο» ήταν ο τραυματισμός του Ζερμέιν Λοβ, στα μισά της τρίτης περιόδου.

Επόμενο ματς το προσεχές Σάββατο (1/6) στο «Ανδρέας Παπανδρέου», με τη σειρά να κρίνεται στις δύο νίκες.

Το ματς
Καλό ρυθμό είχε στα πρώτα πέντε λεπτά η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να είναι στο 9-9, χάρη στον Κάναν ο Ολυμπιακός και στον Τόμπσον το Περιστέρι bwin. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν με τον Λοβ το προβάδισμα (14-16), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τους «ζεστούς» έξω από τα 6,75μ. Κάναν και Πίτερς για το +6 (22-16) και τον Κασελάκη να διαμορφώνει το 22-18 της πρώτης περιόδου.

Ο Λοβ κρατούσε το Περιστέρι bwin κοντά (26-24), στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος και να πηγαίνει στο +9 (33-24), το οποίο διατηρούσε (37-28), μέχρι το 16’. Στη συνέχεια, τα εύκολα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα έδωσαν την ευκαιρία στον Ράγκλαντ να βρει ρυθμό και με ένα δικό του 6-0 να ρίξει τη διαφορά (37-34), στο 19’. Το τρίποντο του Παπανικολάου «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, με τον Ράγκλαντ να διαμορφώνει το 40-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι bwin, μειώνοντας στο καλάθι (42-40) στα πρώτα δύο λεπτά, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με τον Κάναν για το +7 (52-45), στο 25’. Ο Γουίλιαμς μείωσε προσωρινά (52-47) για τους γηπεδούχους, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν επιμέρους σκορ 12-2 με Κάναν και ΜακΚίσικ για το +15 (64-49), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, εκτός από ένα καλάθι του Ράγκλαντ για το 64-51 της τρίτης περιόδου.

Με τους Ράγκλαντ και Τόμπσον, το Περιστέρι bwin έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (67-60) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με καλή άμυνα και απανωτά τρίποντα από ΜακΚίσικ και Πίτερς, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +14 (78-64), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο και ρίχνοντας… στροφές στα τελευταία λεπτά, πήραν τη νίκη με το τελικό 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72